Page 1 of 1

Raspberry Pi Türkiye Topluluğu

Posted: Wed Jun 19, 2013 7:34 am
by Arda
Arkadaşlar merhaba,

Benim ismim Arda,

Pek çoğunuzun zaten bildiği üzere Ağustos 2012 ayından beri Raspberry Pi hakkında Türkçe makaleleri paylaştığımız Raspberry Pi Türkiye Topluluğu adında bir web sitemiz var, adresi http://www.raspi.gen.tr/.

Image

Ayrıca bizi sosyal medya ağları üzerinden de takip edebilirsiniz:

Facebook: https://www.facebook.com/RaspberryPiTR
Twitter: https://twitter.com/RpiTR

Image Image

Ben elimden geldiğince burada da olmaya çalışacağım, ayrıca makalelerin altındaki yorum kısımlarından da makaleler hakkında her türlü sorunuzu sorabilirsiniz.

Ayrıca sitemizde kendi hazırladığınız makalelere de yer verebiliriz. İletişim formundan makaleniz hakkında iletişime geçmeniz yeterli.

Re: Raspberry Pi Türkiye Topluluğu

Posted: Wed Jun 19, 2013 8:44 am
by Arda
Ayrıca Raspberry Pi Türkiye pazarında resmen satışta, detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Re: Raspberry Pi Türkiye Topluluğu

Posted: Wed Jun 19, 2013 9:13 am
by ULTIMATE
Raspberry de bir sorunum var evimizde Hd tv yok tüplü tv ye rca ile çıkış yapıyorum pidora da sdtv 2 yapınca çalışıyor renkler canlı ve tv ekranına tam sığıyor. ama ben pidorayı bek sevmedim rasbian (önerilen işletim sistemi ) daha performanslı ve iyi geldi bana ama ondada sdtv 1 , 2, 3, 0 yapsamda bir şey fark etmiyor siyah beyaz gözüküyor . ayrıca ayarlardan oc yapsamda masaüstünde bir bakıyorum 700 mhz yazıyor Bu yazılımsal problemleri nasıl halledebilirim ? cevabınız için şimdiden teşekkürler

Re: Raspberry Pi Türkiye Topluluğu

Posted: Wed Jun 19, 2013 1:23 pm
by Arda
ULTIMATE wrote:Raspberry de bir sorunum var evimizde Hd tv yok tüplü tv ye rca ile çıkış yapıyorum pidora da sdtv 2 yapınca çalışıyor renkler canlı ve tv ekranına tam sığıyor. ama ben pidorayı bek sevmedim rasbian (önerilen işletim sistemi ) daha performanslı ve iyi geldi bana ama ondada sdtv 1 , 2, 3, 0 yapsamda bir şey fark etmiyor siyah beyaz gözüküyor . ayrıca ayarlardan oc yapsamda masaüstünde bir bakıyorum 700 mhz yazıyor Bu yazılımsal problemleri nasıl halledebilirim ? cevabınız için şimdiden teşekkürler

Pal/NTSC sorunu için, değişikliği yaptıktan sonra kaydedebildiğinizden emin misiniz? Bazen saklayamayabiliyor, nereden yapıyorsunuz değişikliği? Tavsiyem nano ile direkt teminalden yapın.

2. sorunuz da 1. ile bağlı gibi, tahminimce /boot/config.txt ye yazamıyorsunuz.

değişikliği raspi-config değil de, /boot/config.txt yi düzenleyerek yapın. Eğer öyle yapıyorsanız tam tersi.

Detaylı bilgi: http://elinux.org/RPiconfig

Re: Raspberry Pi Türkiye Topluluğu

Posted: Wed Jun 19, 2013 9:25 pm
by ULTIMATE
sd_tv olayını berry boot taki config dosyasından hallettim 2. olarak berryboot raspmc desteklemiyor Raspberry pi dede müzik oynatamadım :D raspmc ile rasbian aynı sd karta kurulabilir mi ? overclock 900 mhz overclock yapmayı düşünüyorum kodunu yazabilir misiniz eğer daha yükseğini öneriyorsanız onu yazabilir misiniz. raspbian önerdiğiniz medya oynatıcı (vlc gibi) teşekkürler

Re: Raspberry Pi Türkiye Topluluğu

Posted: Thu Jun 20, 2013 7:22 am
by Arda
ULTIMATE wrote:sd_tv olayını berry boot taki config dosyasından hallettim 2. olarak berryboot raspmc desteklemiyor Raspberry pi dede müzik oynatamadım :D raspmc ile rasbian aynı sd karta kurulabilir mi ? overclock 900 mhz overclock yapmayı düşünüyorum kodunu yazabilir misiniz eğer daha yükseğini öneriyorsanız onu yazabilir misiniz. raspbian önerdiğiniz medya oynatıcı (vlc gibi) teşekkürler

Berryboot kullanmadım, o yüzden sebebini bilmiyorum belki ayarları kendi üzerine alıyordur.

boot/config.txt deki arm_freq değeri overclock yapmanızı sağlar, 900e çekerseniz 900mhz olur gibi. raspi-config ayar sayfasında da var.

raspbmc kurmayın bence tavsiye etmiyorum, xbian şahsi deneyimlerimce daha iyi performans veriyor. berryboot ile de ikisi yan yana kuruluyor diye biliyorum. Ha kaldı ki raspbmc raspbian üzerine bir eklenti gibi, çıkış yapınca raspbmc den geriye raspbian kalıyor :)

Not: Ayrıca arşiv sebebi ile lütfen her bir sorunuz için ayrı birer başlık oluşturun. Bu başlık sadece siteyi tanıtmak içindi. Bu sayede aramalarda da kolaylık yaşarsınız.

Re: Raspberry Pi Türkiye Topluluğu

Posted: Mon Feb 13, 2017 1:40 pm
by nazlibuse
Merhabalar,
Rasperry ve grovepi kullanarak ses, sıcaklık ve titreşim sensörleri ile her bir sensörden değerleri okumaktayım. Sıcaklık sensöründen aldığım değerler C cinsinden ve ortam sıcaklığıyla doğru orantılı olarak değişmektedir. Ancak ses ve titreşim sensörlerinden okuduğum değerler 0 ile 1000 arasında değişmekte ve ortam gürültüsüyle ve titreşimi ile paralel olarak değişmiyor. Örneğin ses değerini desibel cinsinden görmek ve ses arttıkça bu değerin de arttığını gözlemlemek amacım. Ancak şuan bunu ses ve titreşim için kontrol edememekteyim. Ne yapmam gerektiği konusunda destek verebilirseniz sevinirim. Kolaylıklar dilerim.

Nazlı Buse Turgut